За результатами дослідження Програми міжнародної оцінки учнів (PISA), 25 відсотків українських старшокласників мають низький рівень читацької, математичної та природничо-наукової грамотності. Це викликає занепокоєння, оскільки молодь – це майбутнє держави, хай як банально це звучить.

Особливо прикро, що не тільки молодь, а й цілком доросле покоління професіоналів припускається орфографічних помилок на письмі. І якщо школярам та студентам на допомогу завжди прийдуть учителі та викладачі і зможуть виправити їхні огріхи, то старшим людям доведеться проводити роботу над помилками самостійно.

Чи це насправді потрібно, спитаєте ви. Що ж, поміркуймо разом.

Найкращі репетитори з української мови вільні зараз
Галина
5
5 (9 відгуки)
Галина
300₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Ольга
5
5 (11 відгуки)
Ольга
400₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Світлана
5
5 (7 відгуки)
Світлана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Юлія
5
5 (11 відгуки)
Юлія
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Екатерина
5
5 (8 відгуки)
Екатерина
175₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Оксана
5
5 (7 відгуки)
Оксана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Зоряна
5
5 (9 відгуки)
Зоряна
200₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Руслана
5
5 (4 відгуки)
Руслана
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Галина
5
5 (9 відгуки)
Галина
300₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Ольга
5
5 (11 відгуки)
Ольга
400₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Світлана
5
5 (7 відгуки)
Світлана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Юлія
5
5 (11 відгуки)
Юлія
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Екатерина
5
5 (8 відгуки)
Екатерина
175₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Оксана
5
5 (7 відгуки)
Оксана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Зоряна
5
5 (9 відгуки)
Зоряна
200₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Руслана
5
5 (4 відгуки)
Руслана
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Поїхали!

Переваги грамотного письма

Помилки у тексті – це не те що катастрофа, скоріше неприємність, як помітна пляма на одязі, недбалий вигляд на важливій зустрічі чи запізнення транспорту, який мав би ходити за розкладом.

Пишучи без помилок, ви отримаєте низку привілеїв, якими, на нашу думку, не варто нехтувати:

 1. Гарне перше враження
  У час, коли половина комунікації здійснюється шляхом листування чи обміном повідомлень у месенджерах, саме ваша грамотність дасть уявлення співрозмовнику про те, наскільки ви серйозна і уважна до деталей людина. Звичайно, тут не йдеться про оцінку професіоналізму (якщо мова йде не про викладача української мови, звичайно). Та все ж написання документів без помилок особливо важливе для ділових людей, які по роботі спілкуються з партнерами та потенційними клієнтами в епістолярному жанрі.
 2. Знання – зброя
  Уміння писати без помилок необхідно, перш за все, щоб нас розуміли правильно. Це виключає будь-яку недосказаність та двоякість розуміння, наприклад, при укладанні договору чи написанні статті.
 3. Редагування текстів
  Хоч комп’ютерні технології не стоять на місці, а безупинно розвиваються, все ж деякі функції їм ще недоступні. Жодна програма не відредагує текст так, як це зробить людина.
 4. Повага дітей
  Батьки, що можуть перевірити домашнє завдання дітей-школярів, однозначно заслуговують на повагу. Це не тільки укріпить батьківський авторитет, а й послужить дітям прикладом для наслідування.
Допомагайте дітям з навчанням
Уміння писати без орфографічних помилок позбавить батьків незручних ситуацій і допоможе зміцнити батьківський авторитет. Фото: Unsplash

Типові орфографічні помилки

«Поінформований – значить озброєний», подумала я і вирішила розказати, на що слід в першу чергу звернути увагу, щоб написати диктант, лист чи резюме без помилок.

Написання И чи І в словах іншомовного походження

Як свідчать учителі української мови, найбільше труднощів викликає написання іншомовних слів. Як відомо, нещодавно вийшла нова редакція Правопису української мови, і деякі правила щодо написання слів іншомовного походження суттєво змінилися.

Багато хто все ще звикає писати прізвища англійського й німецького походження з буквосполученням –ck без подвоєння: Дікенс, Текерей, Букінгем, Шерлок. Деякі люди (і програми) все ще опираються новому написанню слова "проєкт" через є (за аналогією з латинськими словами ін’єкція, об’єкт, траєкторія).

Та найбільша кількість помилок в запозичених словах припадає на написання И чи І. Тип чи тіп? Мисія чи місія? Директор чи діректор? Правило написання літери И у словах іншомовного походження часто називають «правилом дев’ятки», тому що И пишеться після дев’яти звуків: д, т, з, с, ц, ч, ш, ж, р.

Ми вже писали про це цікаве правило. Насправді, воно не таке й страшне. Просто тримайте в голові фразу, яка містить усі звуки, після яких у словах іншомовного походження слід писати И: Де Ти З’їСи Цю ЧаШу ЖиРу.

Написання слів з м’яким знаком

З правилами вживання м’якого знаку школярі починають знайомитися з 2 класу і продовжують поглиблювати та шліфувати свої знання до кінця школи. Та чомусь продовжують робити помилки.

Задля справедливості треба завважити, що правил написання чи ненаписання м’якого знаку дійсно багато, ще й винятки треба пам’ятати, куди ж без них?

Найголовніше, що треба пам’ятати: м’який знак пишеться при м’якій чи пом’якшеній вимові після д, т, з, с, ц, л, н. Щоб ці звуки надійно зцементувалися у пам’яті, закарбуйте в голові таку фразу: Де Ти З’їСи Ці ЛиНи. Після усіх приголосних в цьому простому реченні можемо сміливо писати м’який знак.

А ще пам’ятайте, що м’який знак любить суфікси –ськ-, -цьк-, -зьк- та суфікси, що надають пестливо-зменшувального, афективного значення: малюсінький, тихесенький, ріднесенький, вишенька.

Також не цурайтеся принципу милозвучності української мови: пишіть  (або не пишіть) м’який знак, якщо слово легко вимовити і воно звучить красиво.

Апостроф: бути чи не бути?

На противагу правилам про м’який знак, правила вживання апострофу не мають винятків. Це значить, що вивчити знадобиться лише кілька струнких і логічних правил.

Незважаючи на це, багато учнів припускаються помилок у написанні слів з апострофом, при чому подекуди забувають його ставити, а подекуди пишуть там, де його не має бути.

Запам’ятайте самі і навчіть інших: «зв’язок» - з апострофом, «свято» - без апострофа!

Справа в тому, що для вживання цього знаку іноді потрібно знати морфологічний склад слова (тобто вміти виділяти корінь, префікс, суфікс і так далі). Між префіксом і коренем апостроф може з’явитися (зв’язок, возз’єднання), в середині кореня – навряд (морквяний, медвяний, свято).

Та найголовніше правило вживання апострофу звучить так: пишемо його після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї при твердій роздільній вимові. Щоб вивчити приголосні букви, після яких ставиться апостроф, варто запам’ятати просту фразу: «МаВПа БуФ».

Чергування приголосних

Нагадаємо, що чергування – це зумовлений історично процес зміни звуків при словозміні чи словотворенні, в основі якого лежить той самий принцип милозвучності української мови. Так-так, знову він, недарма українська мовадруга у світі за красою та благозвучністю.

Можна сказати, що основні помилки стосуються написання суфіксів –ськ-, -зьк- та –цьк-, які потрібно писати з м’яким знаком, як ви вже вивчили.

Та іноді трапляються русизми та кальки, діти пишуть "парижський" замість "паризький", "балхашський" замість "балхаський" і нерідко "кріпатство" замість "кріпацтва".

Чергування стосується груп приголосних Г-К-Х, Ж-Ч-Ш, які змінюються на З-Ц-С відповідно. Детальніше про нього та інші випадки чергування приголосних можна почитати тут.

Найголовніше, що треба зробити, щоб уникнути таких помилок, – всього лише потрібно запам’ятати, що усі правила чергування голосних ми носимо з собою:

ноГа – ноЗі – ніЖенька

руКа – руЦі – руЧенька

вуХо – у вуСі – вуШко

Я собі придумала таку підказку: «приголосні звуки ідуть прямо в руки». А потім уже пригадую про ногу і вухо, таким чином, правило чергування приголосних завжди зі мною.

Правильно писати українською - запорука успіху
Користуйтеся усіма засобами для запам'ятовування правил правопису, навіть власним тілом. Грамотність - запорука успіху в діловому середовищі. Фото: Unsplash

Щоправда, в цьому правилі чимало винятків, тож раджу на початку їх усі занотувати і постійно тримати перед очима, так ви непомітно для себе їх запам’ятаєте.

Чергування голосних звуків

Нехтування правилами чергування голосних звуків часто призводить до непорозумінь та двозначності, що ускладнює розуміння написаного. Наприклад, слова-пароніми голосувати – галасувати, чекати – чикати, порадник – порядник, богатир – багатир можуть наробити неабиякого безладу. Головне у таких випадках чітко усвідомлювати про що ви пишете (про вибори, де треба віддати голос, тобто голосувати, чи про шумний базар, де всі галасують) і за потреби користуватися словником.

Є і хороша новина: традиційне і найрозповсюдженіше чергування Е, О з І в коренях слів піддається систематизації. Так, ми пишемо Е або О у відкритому складі, І – в закритому. Порівняйте: ніч – ночі, сіль – сольовий, піч – пекар, Канів – Канева.

Правда ж, не важко?

Перевірка орфографічних помилок

Безперечно, тепер, коли ви озброєні знанням про типові орфографічні помилки в українській мові, ви будете значно уважніші під час написання ділової кореспонденції.  Одначе, потрібно ще знати, де перевірити себе на правильність написання.

У першу чергу, словники. Навіть досвідчені редактори та коректори тримають на робочому місці кілька орфографічних словників, щоб за потреби перевірити спірне написання слова.

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у ГрінчЕнка й Даля,

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

М.Т. Рильський

У ХХІ столітті можна скористатися словниками онлайн, тим більше що доступ до Інтернету є в кожному смартфоні. Спробуйте «Словники України online” на українському лінгвістичному порталі, який включає орфографічний, синонімічний та фразеологічний словники.

Також перевірити текст на орфографічні, граматичні та лексичні помилки можна за допомогою освітнього проєкту Мова – ДНК нації. Хоч ця опція ще не досконала, втім, основні помилки підсвітяться і вам запропонують варіанти виправлення.

Як навчитись грамотно писати

Якщо перевірити онлайн чи за словником для вас не варіант, бо ви готуєтеся до екзамену, ось кілька порад, як навчитися уникати типових орфографічних помилок:

Більше читайте

Найбільше помилок роблять ті, хто мало читає. Читаючи, ви не тільки зумієте збагатити словниковий запас, а й пасивно навчитеся писати правильно. Читайте зарубіжну літературу, класику і новітні твори, бо це не тільки розширить ваш кругозір, а й потренує вас у запам’ятовуванні іншомовних слів, зокрема, написанні власних назв.

Мнемонічні лайфхаки

Якщо зубрити правила – не ваш метод, запам’ятайте основні правила за допомогою нескладних фраз:

 • Де ти з’їси ці лини – містить усі приголосні на вживання м’якого знаку
 • Мавпа Буф – після приголосних цього словосполучення пишеться апостроф
 • Де ти з’їси цю чашу жиру – «правило дев’ятки» для іншомовних слів, пишемо И
 • Ще їжджу – містить усі шиплячі, корисно пам’ятати для написання певних голосних
 • Рука, нога, вухо – частини тіла, що допоможуть розібратися з чергуванням приголосних

Проявіть творчість, придумайте свої мнемонічні прийоми для кращого запам’ятовування правил.

Творчий підхід до правил орфографії
Зорова пам'ять зіграє вам на руку при запам'ятовуванні правил та винятків. Виділяйте головне і робіть схеми для наочності. Фото: Unsplash

Таблиці, схеми, алгоритми

Запорукою успішного запам’ятовування правил є виділення головного і здатність систематизувати знання. Людям з розвиненою зоровою пам’яттю буде легше  сприймати наочний матеріал.

Тож хапайте олівці, лінійки та фломастери і творіть власний орфографічний успіх за допомогою таблиць чи схем. Або алгоритмів.

Спаринг-партнер

Долучайте до вивчення каверзних правил своїх батьків чи дітей, однокласників чи друзів. Попросіть близьких виправляти вас чи самі виправляйте партнера.

Грайте в граматичні ігри, придумайте якусь винагороду і пишіть на швидкість слова з м’яким знаком чи апострофом, з подвоєнням чи іншомовні слова на «правило дев’ятки». Або вигадайте власну гру.

Також буде не зайвим писати разом диктанти, так ви не тільки потренуєте правопис, а й згуртуєте сім’ю чи компанію друзів.

Навчайся разом з друзями
Запропонуйте близьким та рідним допомогти вам в опануванні української мови. Це не тільки підвищить вашу успішність, а й зблизить з друзями чи сім'єю. Фото: Unsplash

Вправи

Придбайте збірник вправ і виконуйте їх, тренуючи пам’ять та логіку. Перевіряйте себе за відповідями у кінці книги.

Для тих, хто впевненіше почувається у всемережжі, є кілька онлайн ресурсів:

 • Мова – ДНК нації. Тут є і теоретична частина, і вправи. Дотепні ілюстрації сприяють кращому розумінню та запам’ятовуванню правил.
 • Тренажер з правопису української мови. Тут є теоретична частина, часом є посилання на відео з поясненням учителя і власне вправи.
 • Мова.Info – лінгвістичний портал з електронними підручниками, словниками, правилами нового правопису. Прочитавши електронний підручник, можна пройти інтерактивне тестування.

Ваша грамотність – у ваших руках. Та якщо руки опускаються або у вас немає часу на самостійне опрацювання проблемних тем української мови, ви завжди можете звернутися до команди професійних репетиторів Superprof!

 

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Olga

Викладачка французької та англійської мов, фанатка української мови і сучасної літератури. Люблю читати, подорожувати і вчити іноземні мови