Ми звикли вважати, що апостроф притаманний іноземним мовам, таким як французька і англійська, де він вживається на позначення скорочення слова. Чи робить цей факт українську мову ближчою до європейських мов? Не зовсім. Українці теж вживають апостроф на позначення усіченої розмовної форми слова (ба’ замість баба, ма’ – мама, мо’ – може). Та основна його функція не така. Звідки ж він узявся в українському правописі?

Виявилося, що у старослов'янському письмі, коли знак «ь» ще передавав редукований голосний, для позначення м'якості використовували значок, дуже схожий на апостроф.

Коли після реформи орфографії в 1918 році відмовилися від вживання твердого знаку на кінці слів, разом з іншими друкарськими літерами вилучили і «ъ», хоча в цілому його вживання не було скасоване. Тому для роздільної вимови в середині слова замість твердого знаку друкували апостроф аж до середини століття.

Апостроф у сучасній українській мові вживається для позначення твердої роздільної вимови. Це головний принцип. Давайте спробуємо розібратися детальніше, як і де вживати апостроф.

Найкращі репетитори з української мови вільні зараз
Галина
5
5 (9 відгуки)
Галина
300₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Ольга
5
5 (11 відгуки)
Ольга
400₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Світлана
5
5 (7 відгуки)
Світлана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Юлія
5
5 (11 відгуки)
Юлія
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Зоряна
5
5 (10 відгуки)
Зоряна
200₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Екатерина
5
5 (8 відгуки)
Екатерина
175₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Оксана
5
5 (7 відгуки)
Оксана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Руслана
5
5 (4 відгуки)
Руслана
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Галина
5
5 (9 відгуки)
Галина
300₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Ольга
5
5 (11 відгуки)
Ольга
400₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Світлана
5
5 (7 відгуки)
Світлана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Юлія
5
5 (11 відгуки)
Юлія
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Зоряна
5
5 (10 відгуки)
Зоряна
200₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Екатерина
5
5 (8 відгуки)
Екатерина
175₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Оксана
5
5 (7 відгуки)
Оксана
250₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Руслана
5
5 (4 відгуки)
Руслана
150₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Поїхали!

Принцип милозвучності при вживанні апострофа

Усі ми знаємо, що українська мова – одна із самих красивих мов у світі. Справа в тому, що звуки в словах у нашій мові організовані так, щоб їх було легко вимовляти і щоб вони були розбірливі для того, хто слухає. Це одна із найважливіших умов милозвучності, яка демонструється також правилом чергування приголосних та чергуванням голосних звуків.

Роль апострофа у мові – позначити роздільну вимову губних (тобто тих, у творенні яких беруть участь губи) звуків б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї, які позначають йотований (подвійний) звук, тим самим спростивши вимову всього слова.

Погодьтеся, що це досить логічно. Спробуйте-но вголос сказати «обєднати» з пом’якшеним «б» чи «румяний» з пом’якшеним «м». Чи гарно вийшло? Чи зручно вам було вимовляти це слово? Впевнені, що ні.

Проте не треба й зловживати апострофом. За словами учителів української мови, діти дуже часто роблять помилку у слові «свято», пишучи його з апострофом – «св’ято», тим самим утворюючи збіг аж трьох приголосних звуків: [свйато]. Цього робити не можна, адже ми знаємо, що це порушує принцип милозвучності української мови.

Важкі для написання слова
Медвяний - одне із підступних слів української мови, де хочеться писати апостроф, але його там немає. Пильнуйте і вчіть правила. Фото: Unsplash

Отже, найважливішим принципом вживання чи  невживання апострофа є вимова (тверда чи пом’якшена), уникнення збігу кількох приголосних і гармонія, краса мови. Тримайте цю логіку в голові, щоб уникнути помилок.

Загальні правила вживання апострофа згідно правопису

Перед тим, як перейти до вивчення правопису слів з апострофом, хочеться відмітити, що у цих правилах немає винятків. Що це означає? А те, що вчити прийдеться лише стрункі і логічні норми, без «особливих» слів. На мою думку, це значно простіше.

Ми уже знаємо, що апостроф слід вживати перед я, ю, є та ї, якщо вони позначають подвійний звук. Давайте вивчимо, після яких приголосних можемо писати апостроф:

 • після звуків б, п, в, м, ф: б’ють, п’ять, в’юн, м’ясо, жираф’ячий.
 • після р, якщо він позначає твердий звук: сузір’я, пір’їна, кур’єр, Мар’яна.
 • після к тільки у слові Лук’ян і похідних від нього: Лук’янівка, Лук’янчук, Лук’янець.
 • після префіксів: без’ядерний, роз’юшити, об’єднання, від’їхати.
 • після першої частини складних слів, за умови твердої вимови приголосного: дит’ясла, Мін’юст, пан’європейський.
Приголосні звуки перед апострофом
Запам'ятати приголосні звуки, після яких пишеться апостроф, буде простіше, якщо вивчити мнемонічну фразу "МаВПа БуФ". Фото: Unsplash

Апостроф не пишемо перед я, ю, є, ї за таких умов:

 • коли перед б, п, в, м, ф стоїть ще один приголосний (крім р), що належить до кореня слова: дзвякнути, духмяний, різдвяний, свято, цвях.
  А от якщо перед б, п, в, м, ф стоїть кореневий р, то слід ставити апостроф: арф’яр, торф’яний, черв’як.
 • після р при м’якій вимові в буквосполученнях рю, ря, рє: буряк, рюмсати, крюк.

Апостроф у словах іншомовного походження

Написання запозичених слів часто викликає труднощі. Діти молодшого шкільного віку часто роблять помилки через скромний словниковий запас. Це не дивно, адже їх досвід читання невеликий. Старші учні і студенти допускають помилки в написанні іншомовних слів не через брак знань, а чисто автоматично або інтуїтивно: англійське слово computer без апострофа, то й українське пишуть без апострофа, забуваючи, що в англійській, французькій чи іншій мові апостроф має інші функції.

Насправді правила вживання апострофа у словах іншомовного походження в чомусь навіть простіші за загальні. Власне, дивіться самі:

Апостроф пишемо перед я, ю, є, ї у двох випадках:

 • після твердих приголосних б, п, в, м, ф, г, к, х, ж, ч, ш, р: п’єдестал, кар’єра, інтерв’ю, Женев’єва, Донаг’ю.
  Зверніть увагу, що приголосних, після яких можна ставити апостроф, побільшало. Але логіка вживання та сама: тверда і роздільна вимова і йотовані я, ю, є, ї.
 • після кінцевого приголосного в префіксах: ад’ютант, ін’єкція, кон’юнктура.
  Погодьтеся, це правило уже звучить знайомо, тільки префікси запозичені.

Апостроф не пишемо також у двох випадках:

 • перед йо: курйоз, мільйон, серйозний.
 • при м’якій вимові приголосного перед я, ю: пюпітр, бюро, бюджет, пюре, кюре, фюзеляж, рюкзак. Увага! Якщо сумніваєтеся у написанні слів, що вимовляються м'яко чи пом'якшено, краще перевірте їх за правилами вживання м'якого знаку.

Звісно, можна просто завчити ці правила вживання апострофа. Та ми у Superprof впевнені, що читання зарубіжної літератури у якісному українському перекладі не тільки значно збагатить ваші знання з багатьох дисциплін, а й допоможе засвоїти написання іншомовних слів з апострофом чи без.

До речі, традиційно апостроф зберігається у написанні таких прізвищ, як д’Артаньян, д’Арк, О’Герні, О’Мейлі.

Як вивчити правила вживання апострофу

Мнемонічний лайфхак

Як ми вже писали у статті про «правило дев’ятки», можна використовувати різні мнемонічні техніки для запам’ятовування норм правопису. Так, щоб вивчити приголосні букви, після яких ставиться апостроф, варто запам’ятати просту фразу: «МаВПа БуФ».

Якщо прибрати з цієї фрази усі голосні, ви побачите ті губні приголосні, які потребують після себе написання апострофу перед я, ю, є, ї.

Поділюся з вами ще одним варіантом запам’ятовування:

Бабуся Подарувала Веселій Марійці Робочий Фартушок.

Як бачите, після перших літер кожного слова цього речення можна писати апостроф, до того ж тут уже зазначили і р. Тільки не забудьте, що правило діє при твердій і роздільній вимові перед я, ю, є, ї.

Tik Tok і Youtube

Ми знаємо, що ці відеохостинги дуже популярні. То чому б не навчитися чомусь корисному, просто переглядаючи відео?

До речі, в одному із відео знайшлася варіація мнемонічної фрази «МаВПа БуФ». Можливо, ви придумаєте свою фразу для запам’ятовування і поділитеся нею у Tik Tok?

Існує багато Youtube-каналів, де студенти, вчителі і викладачі пояснюють правила вживання апострофа і пропонують тренувальні вправи. Перегляд таких відео особливо допоможе тим учням української мови, які краще сприймають інформацію на слух. До того ж варто відмітити, що можна знайти відео відповідно до ваших вимог: чи просто освіжити в пам’яті перед словниковим диктантом (як, наприклад, у цьому відео), чи ретельно підготуватися до ЗНО.

Алгоритм

Оскільки вже зрозуміло, що у правилах вживання апострофу панує тільки строга логіка і принцип милозвучності мови, то цілком виправдано розробити алгоритм, щоб перевіряти себе кожного разу, коли виникнуть сумніви щодо правильності написання слово. Розберемо на прикладі слова «морквяний» (чи «моркв’яний»?).

Алгоритми та схеми для вивчення правил апострофування
Використовуйте алгоритми і схеми для узагальнення знань про апостроф. Фото: Unsplash

Перше питання, яке ми собі ставимо: це слово українського чи іншомовного походження?

В нашому випадку слово явно українське (якщо сумніваєтеся, загляньте у словник). Отже, будемо користуватися загальними правилами.

Друге питання: перед буквою я стоїть приголосний з мнемонічної фрази «МаВПа БуФ»?

моркВяний – так, ця літера є в нашому списку.

Третє питання: чи стоїть перед В інший приголосний? – Так.

Четверте питання: він відноситься до кореня слова? – Корінь моркв-, отже, так, це кореневий приголосний.

П’яте питання: кореневий приголосний – це р? – Ні, в нашому випадку це інший приголосний.

Отже, у слові «морквяний» ми апостроф не пишемо.

Цей самий набір запитань можна застосувати до таких важких для написання слів, як різдвяний, духмяний, мавпячий та інших.

Можливо, вам також буде цікаво зобразити такий алгоритм графічно, із стрілочками від питання до питання, занотовуючи усі можливі варіанти.

Лінгвістичний аукціон

Це така гра, до якої ви можете залучити однокласників, друзів, одногрупників. Особливої підготовки така гра не передбачає, вам знадобляться тільки папір, ручка, таймер і власні знання.

Суть полягає в тому, що за сигналом ведучого усі гравці записують слова з апострофом впродовж трьох хвилин. По завершенні часу кожен підраховує свої слова. Перевірка здійснюється колективно і починається з того, хто записав найбільше слів. Кожен по черзі зачитує свій список вголос, а інші гравці слідкують, щоб усі слова містили апостроф у написанні. Якщо слово написане неправильно, його вилучають зі списку і не зараховують. Переможцем стає той учасник, який правильно записав найбільшу кількість слів.

На нашу думку, така діяльність не тільки може привнести змагальний дух і веселощі, а й допоможе краще запам’ятати правила вживання, потренувати пам’ять, оновити словниковий запас, а також виявити прогалини в знаннях, які одразу ж по-дружньому будуть виправлені. На всяк випадок тримайте під рукою словничок, щоб перевірити написання складних слів.

Тренування слуху

Послухайте професійних дикторів і їх вимову, коли переглядаєте новини або слухаєте радіо. Так ви натренуєте вухо розрізняти тверду чи пом’якшену вимову. Можете навіть трохи себе розважити, влаштувавши собі маленький тест: протягом кількох хвилин слухайте репортаж і записуйте всі слова, які потребують вживання апострофа. Навіть якщо не буде змоги перевірити, що ви записали усі слова, ви хоча б зможете перевірити правильність їх написання і повторити вивчене.

Більше читайте

Навіть якщо ви не ставите за мету вивчити написання усіх важких українських слів, читання книжок – це чудовий спосіб пасивного навчання. Усвідомлюєте ви чи ні, але мозок вчиться буз упину, тож таке приємне заняття допоможе вам в опануванні української мови без помилок.

Сподіваємося, що ми вас надихнули на навчання і допомогли з правилами вживання апострофа. Якщо відчуваєте, що вам потрібна додаткова допомога, то ви завжди знайдете кваліфікованих приватних учителів на Superprof.

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Olga

Викладачка французької та англійської мов, фанатка української мови і сучасної літератури. Люблю читати, подорожувати і вчити іноземні мови