В сучасних ринкових умовах праці людський ресурс – головна цінність. Попит на знання і ціна на них тільки зростають з року у рік. Саме тому якість освіти та її вартість є одними з нагальних питань. А за цим слідує, що репетиторські послуги залишатимуться затребуваними, ба й навіть, тільки зростатимуть у бажаності та значимості. То хто ж такий репетитор і в чому ключова різниця між груповими та індивідуальними заняттями?

"Я граю в крикет і вправляюся в сарказмі з англійським репетитором кожної середи", - Г’ю Лорі, британський актор та музикант

Найкращі репетитори, що мають вільний час для занять зараз
Поїхали!

Хто ти є, репетиторе?

Репетитор – це викладач, котрий проводить індивідуальні заняття як вдома, так і дистанційно, так би мовити, домашній учитель. Його головна функція – допомагати учневі у навчанні, скеровувати його у потрібному напрямку, розвивати в учневі самостійні навички навчання.

Переваги індивідуальних, а не групових занять (тих же шкільних), доволі очевидні – висока адаптивність викладача до потреб та можливостей учня, вміння пристосовуватись до обставин і викликів, що виникають під час навчання, постійний розвиток репетитора, щоб залишатись конкурентним, зацікавленість викладача у прогресі учня та фізична можливість приділяти час тільки одному учневі під час уроку.

Дуже часто у своїй роботі репетитори користуються так званим когнітивно-поведінковим коучингом. Дана концепція включає в себе розучування певних уявлень чи поведінки, котрі можуть стримувати прогрес учня в  навчанні. Таким чином, викладач намагається змінити уявлення учня про свої можливості, перенести акцент з поразок на виграші і, як результат, самовпевненість учня зростає.

Більше про переваги та техніки когнітивно-поведінкового коучингу ви можете прочитати в нашій статті ось тут.

Хто може стати репетитором?

Назагал, не існує абсолютно ніяких обмежень стосовно того, хто може надавати репетиторські послуги. Але є головна вимоганаявність достатніх знань і досвіду з предмету, який ви збираєтеся викладати! Вітається: диплом/свідоцтво у заданій сфері, сертифікати, відзнаки, подяки, позитивні відгуки, можливо навіть власний бізнес чи написана пісня, котру відзначено премією Греммі чи Юна (якщо ви збираєтеся викладати вокальний спів, а не ядерну фізику).

Хороший репетитор повинен володіти підвищеною адаптивністю та розумінням як використовувати сильні та слабкі сторони учня в процесі навчання. Для цього варто налагодити з учнем довірливі стосунки. Більше того, намагайтеся проявити себе з найкращої сторони не тільки як вчитель, а і як людина, адже ні для кого не секрет, що особистість вчителя має сильний вплив на учня, в тому числі і мотивуючий!

Чи дійсно варто?

Певно кожен, хто розмірковував про роботу репетитором, задавався схожим питанням. Звісно, репетиторство має безліч переваг – це і гнучкий графік роботи, коли ви самі вирішуєте скільки годин на добу працювати, з ким і в якому режимі, це і можливість підвищити власний фінансовий стан, адже репетиторство може бути як і основним джерелом доходу, так і додатковим, таким собі підпрацюванням. Не слід забувати і про відчуття насолоди, коли маєш змогу ділитися з іншими знаннями та досвідом про те, що палко любиш! Плюс, у процесі навчання нерідко відкриваються нові грані, що були невідомі раніше, пізнається новий досвід і все це легко може стати стимулом для більш прискіпливого та глибшого занурення у предмет, який, здається, ви вже давно та ідеально вивчили. Також репетиторство дає змогу зустрічати нових та цікавих людей, зав'язувати приємні, а часом і корисні знайомства.

Якщо ви навчаєтеся в університеті і вже надаєте репетиторські послуги – це вагома інвестиція у привабливість вашого резюме для майбутніх роботодавців! Тільки уявіть як виглядає кандидат на роботу, що з першого курсу університету вже працював самостійно – однозначно він проявиться як організована, дисциплінована людина, що звикла покладатися на власні сили та демонструвати ініціативу, а також брати на себе відповідальність за результати своєї діяльності.

Найкращі репетитори, що мають вільний час для занять зараз
Поїхали!

Як себе рекламувати?

Сучасний світ пропонує невичерпний перелік різноманітних послуг та товарів, тому дуже складно втримати увагу на собі. Безперечно, вам потрібно гарно себе зарекомендувати і розрекламувати, щоб кількості клієнтів не було рахунку. То з чого розпочати? Для початку розмістіть оголошення про репетиторські послуги на загальних сайтах з пошуку роботи в Інтернеті. Обовязково відвідайте наш сайт Superprof, оскільки це - найлегший і найкоротший шлях знайти учнів. Також не забувайте про силу соціальних мереж. Розмістіть пост про пошук учнів на своїх сторінках, напишіть друзям, хай розрекламують вас серед своїх колег та знайомих. Не нехтуйте можливостями локальної преси та місць, де ви часто буваєте – дошки оголошень у найближчому парку, супермаркеті, поліклініці.

Якщо ви вирішили займатись репетиторством серйозно, то дієво буде створити власний сайт, де ви зможете детально описати послуги, які збираєтесь надавати, тарифи на них, розказати про себе, свою кваліфікацію, здобутки, дипломи, персональні інтереси. Також на сайті ваші клієнти матимуть змогу лишити відгуки про вас, що однозначно спрацює в майбутньому як чи не найкраща реклама, адже ніщо так не переконує як оди вдячних учнів, що вихваляють ваші методи.

Брошури для розширення клієнтської бази
Яскрава брошура - це спосіб розширити клієнтську базу та локально заявити про себе. Фото: Unsplash

Не гребуйте, врешті-решт, і брошурами, які сповіщатимуть про вас та ваші репетиторські послуги. Надрукуйте їх у яскравих кольорах, можливо з якоюсь корисною інформацією на звороті (до прикладу, календариком чи списком корисних посилань для вивчення предмету, який ви викладаєте). Лишіть ці брошури у дверях мешканців свого будинку чи на лобовому склі припаркованих авто біля найближчого супермаркету.

Як сформулювати оголошення?

Будь-яке оголошення складається з ключових компонентів. У нашому випадку це буде перелік послуг, які ви надаєте (наприклад, допомога з домашніми завданнями з китайської мови або підготовка до ЗНО з історії), ваша кваліфікація та досвід, ціна, яку ви встановили, формат занять (онлайн чи заняття у вас вдома, або ж, можливо, в університетській бібліотеці) і якщо дозволяє об'єм інформації - навіть невеликий відгук чи побажання. Але пам'ятайте – оголошення в будь-якому разі не повинно бути перевантаженим інформацією. Ваша об'ява мусить читатись швидко і легко, інакше вона просто загубиться у потоці подібних.

Лаконізм – ваша зброя на ураження!

Обов'язково вкажіть в об'яві про досвід академічного викладання. Не забудьте про наукові ступені (якщо вони є!), курси підвищення кваліфікації, інші дані, які свідчать про ваш невпинний розвиток! Вартий уваги навіть досвід волонтерської діяльності, але тільки, якщо це доцільно.

Звісно ви маєте повне право встановлювати ту ціну, яку вважаєте доцільною. Але врахуйте декілька нюансів. По-перше, адекватно оцініть рівень свого досвіду та кваліфікації. Якщо вам складно співставити власні знання/ціну, то пошукайте на сайтах чи в соцмережах оголошення репетиторів зі схожим досвідом та поцікавтесь ціною на їхні послуги. По-друге, враховуйте специфіку місцевості, де збираєтесь надавати свої послуги – ціни на репетитора у великому місті вищі, ніж відповідні послуги в селищі. Також візьміть до уваги формат у якому проходитимуть заняття – якщо вам треба їхати до свого учня, маєте право затребувати компенсацію за проїзд. Ну і звісно вагомий і предмет, який ви викладаєте. Якщо ви навчаєте складному чи екзотичному предмету, то відповідно це і коштуватиме більше, ніж послуги на поширені предмети.

Як правильно побудувати урок?

У вас мусить бути напрацьована методологія та загальні матеріали для уроку, але не варто невідхильно слідувати наміченому плану. Зважайте на емоції дитини, її стан, як швидко вона справляється з труднощами, чи відразу засвоює складну тему. Це все речі, які коригуватимуть темп вашого уроку.  Дитині необхідна пауза? Сплануйте подальші ваші дії з учнем разом і це вже відволіче його від теми і дозволить трішки розгрузитися.

Не варто також і повністю покладатися на імпровізацію. Учень – ваш клієнт, котрий платить вам гроші за отримані послуги, тож користь від вашої взаємодії повинна бути максимальною.

Комунікація між учнем та вчителем
Спілкуйтеся з учнем і відчуєте, яким напрямком варто рухатися. Фото: Unsplash

Поговоріть з учнем про його очікування від занять, розпитайте про його стиль, як він звик будувати процес навчання та представте свій підхід та методологію роботи. Визначення конкретної мети навчання допоможе уточнити вашу місію та стане потужним дороговказом в організації занять.

Розпитайте учня, що викликає у нього найбільші труднощі, які речі йому даються легко. При цьому намагайтеся весь час зберігати спокій та невимушеність, щоб учень почувався комфортно. Жартуйте часом, при цьому жарти мусять бути коректними. Гумор допомагає розрядити атмосферу і зробити її дружньою та теплішою.

У підсумку ваш план навчання залежить від:

  • Рівня студента та мети занять: це допомога з домашніми завданнями, роз'яснення складних тем, підготовка до ЗНО чи до університетських іспитів;
  • Пристосування вашої програми до особистості учня: які техніки йому даються легше, яким чином він краще засвоює матеріал і так далі;
  • Адаптації ритму навчання відповідно до обставин: скільки часу ви маєте, щоб досягти поставлених цілей, наскільки швидко учень опановує вашу програму, чи відбуваються заняття вчасно та в достатній кількості.

Чудова стратегія – заручитися учнями, які налаштовані працювати з вами у довгостроковій перспективі – обидві сторони отримують стабільність, що зніме додаткову напругу із темпу занять та дозволить побудувати більш розлогий план уроків.

Врахуйте те, що вашою ціллю також є не тільки роз'яснити учневі незрозумілі чи проблематичні теми, або ж привчити його/її до того, що складні речі завжди хтось вирішуватиме за нього – ваша мета навчити дитину мислити самостійно, розуміти як знаходити розв'язання складних задач, врешті-решт, навчити учня вчитися. Місія репетитора - зробити з учня самостійного та незалежного здобувача знань.

Адаптивність. Навіщо?

Підлаштовуватись під потреби кожного учня – це риса, яка виділяє вас на фоні інших вчителів, річ, яка робить вас конкурентним. Адаптивність дозволить вам надавати свої послуги якісно та відповідально, адже ви розумітимете, що результат у такому випадку гарантовано. Задоволені діти/батьки – це гарні рекомендації та розширення клієнтської бази, а це, в свою чергу, крок до гарного заробітку та хорошої слави про вас, як про професіонала.

Адаптування навчання до дитини
Дослухайтесь до учня та його батьків і почуєте істину! Фото: Unsplash

Для кращого розуміння потреб учня проведіть невеличку співбесіду з ним: поговоріть про школу, про плани на майбутнє, перегляньте його останні результати тестів, можливо, навіть, запропонуйте свої власні, щоб зрозуміти рівень дитини. Підключіть до розмови батьків, адже вони знають на що здатна їхня дитина. Також батьки допоможуть краще вмотивувати дитину на майбутні звершення у вашій співпраці.

Напутнє слово

Сподіваємось, що всі вищезгадані поради допомогли вам зрозуміти, з чого почати, на що звернути увагу та як організувати свою діяльність, щоб ваші спроби репетиторства стали успішними. Якщо у вас все ще залишилися сумніви, дослухайтеся до настанови Опри Вінфрі: "Ви отримуєте від життя лише те, що наважуєтеся попросити. Не бійтеся підвищувати планку".

То ж, вперед!

 

 

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Julia

Репетитор зі стажем. Захоплюється стендапом та подорожами.