Отже ви вирішили стати репетитором, щоб трішки підзаробити, і тут вам можуть стати в пригоді наші підказки.

Незалежно від рівня підготовки ваших учнів, незалежно від того, опанували вони основи обраного предмету чи ні – це  буде ваша робота – скеровувати їх у бік прогресу.

Ваш учень прагне скласти екзамени з першого разу та уникнути перескладань? Отже йому необхідно працювати вдвічі старанніше, щоб досягнути бажаних цілей і тут саме ви вступаєте у гру.

Вас можуть попросити забезпечити інтенсивне навчання чи допомогти підготуватися до екзамену.

Хто ж такий репетитор?

Ця стаття розкаже вам все, що ви мусите знати про роботу репетитора, навички, необхідні для того, щоб стати репетитором, як саме адаптувати ваші послуги для тих, хто у пошуках репетитора і чи необхідні вам додаткові знання для цього?

Найкращі репетитори, що мають вільний час для занять зараз
Поїхали!

Адаптація процесу навчання під учня

Визначальна риса хорошого репетитора – адаптивність.

Вчитель повинен розуміти, як пристосуватись до будь-якої ситуації та задовільнити потреби своїх учнів. Не бійтесь запитувати себе «Наскільки гнучко я поводжусь у цій ситуації?», адже це гарний спосіб пересвідчитись, що сказане вами у академічних термінах – справді зрозуміле учневі.

Безперечно, хороший план уроку –це чудова можливість отримати максимум від навчання, та намагайтеся не застрягати у методології, яка не працює для учня.

Натомість, зрозумійте як змінити основні техніки подачі інформації, щоб вони підійшли стилю навчання вашого учня.

Пристосовувати власні методи таким чином – це справжнє мистецтво, і тому великою популярністю зараз користується метод «рівний-рівному», адже він результативний там, де загальноприйняті не спрацьовують.

Індивідуальна програма для кожного учня
Робота репетитора з учнями 1-на-1 дозволяє максимально адаптувати програму до їх потреб. Фото: Unsplash

У кожного учня власні потреби, і саме від вас залежить який шлях обрати, щоб використати сильні сторони учня у процесі створення індивідуального, а отже, ефективного навчання.

Якщо учень не розуміє інструкції для виконання завдання – роз'ясніть власними словами, щоб йому стало зрозуміло, що від нього хочуть.

В учня складнощі з певною темою? Спробуйте зрозуміти, що саме викликає плутанину та придумайте інший метод, який допоможе вирішити проблему.

Слава про вас, як про вчителя, що знаходить вихід з будь-якої ситуації, зробить вас популярним як серед батьків, так і поміж учнів

Чому концепція репетиторства важлива

Попит на додаткове навчання зростає, оскільки все більше людей усвідомлюють переваги індивідуальних уроків.

Не забувайте, що встановлюючи та підтримуючи добрі стосунки зі своїм учнем, ви надаєте послугу.

Ваші стосунки з учнем надзвичайно важливі, якщо не основоположні, для покращення його успішності.

Важливість стосунків з учнем
Нехай учень покаже вам шлях вперед! Фото: Unsplash

Взаємна довіра між учнем і наставником гарантує, що останній контролюватиме прогрес у навчанні. Щоб встановити цю довіру, вам не обов'язково ставати близькими друзями, просто познайомтеся з учнем таким чином, щоб він міг пояснити вам причини свого відставання у школі.

Цікавтесь, як пройшов його день, як справи у його друзів тощо.

Ідея полягає у використанні сильних та слабких сторін учня для оптимізації його стилю навчання.

Ви помітите, як учень допоможе вам допомогти йому, навіть не усвідомлюючи цього!

Когнітивно-поведінковий коучинг: важливий аспект репетиторства

Когнітивний поведінковий коучинг можна визначити як розучування певних уявлень чи поведінки, котрі можуть стримувати прогрес у навчанні.

Це процес, який допомагає людям змінити ставлення до себе і забезпечити цим основу для продуктивної діяльності.

Як же це вписується у концепт репетиторства?

Коли ви відкриєте для себе навчання методом «рівний-рівному», то зустрінете багато студентів, що пасуть задніх у класі. Загалом, ці учні будуть невпевнені у собі, а також без віри у власний потенціал.

Поведінковий коучинг може допомогти знищити ці негативні настрої.

Якщо учень думає: «Я занадто дурний, щоб зробити це добре», то він автоматично налаштовує себе на те, щоб зробити погано.

Метод покликаний зарадити таким установкам.

Ці практики вже використовуються в класах, а дослідження показують, як хороша розумова просвітленість може допомогти зменшити тривожність та покращити активність у школі.

Ваша робота підтвердить можливості учня і позбавить його від негативного мислення

Не забудьте зазначити це у своїх флаєрах!

Ось декілька порад як перебудувати ставлення учня:

 • Не соромтеся радити їм, як отримати максимальну віддачу від уроків у школі. Наприклад: слухайте в класі, ставте побільше запитань, пишайтеся своєю роботою, користуйтеся маркерами, обводьте важливу інформацію тощо.
 • Спробуйте поставити себе на місце учня: чому йому так важко впоратися з тригонометрією?
 • Направляйте свого учня, не даючи відповіді: якщо дозволите йому дійти до правильного висновку самотужки, це не тільки зробить чудеса з його самооцінкою, але і допоможе зрозуміти вправу.
 • Продемонструйте учневі стратегії навчання, котрі він може застосувати сам: використовуйте мнемоніки, вірші та піктограми, до прикладу.
 • Хваліть своїх учнів і ця підтримка працюватиме навіть коли вас немає поруч.
Найкращі репетитори, що мають вільний час для занять зараз
Поїхали!

Які навички потрібні, щоб стати репетитором?

Приватні репетитори не зобов’язані проходити спеціальну підготовку чи мати сертифікат для викладання. Ви можете бути студентом університету, працювати повний робочий день, бути на пенсії – кожен може долучитися!

Репетиторство доступне всім
Хороші новини! Щоб стати репетитором, не треба офіційного диплому! Фото: Unsplash

Єдине правило – ви мусите офіційно зареєструвати свою діяльність, якщо звісно ви не працюєте в репетиторській компанії чи репетиторському центрі.

Незалежно від того, репетитором з математики, біології чи іспанської мови ви є, загальне правило таке, що ви повинні навчатись або мати ступінь з відповідного предмету, або ж достатній рівень досвіду, щоб його викладати.

Студенти бакалаврату особливо підходять для роботи репетитором, оскільки все ще перебувають в університетському середовищі, а, отже, знають іспити, як свої п’ять пальців. Також навчання в університеті означає, що вони, як правило, мають гнучкий розпорядок та можуть підлаштовуватись під напружений графік учня.

Більше того, оскільки вони отримують вищу освіту, дуже ймовірно, що з деяких предметів такі студенти мають високі бали, а отже ці предмети вони могли б викладати учням шкіл. Також студенти бакалаврату добре знають  як краще підготуватись до вступу у вищі навчальні заклади.

Ваш власний досвід викладання цінний для ваших учнів

Навіть якщо кваліфікація може багато зробити для вашого авторитету чи заробітку, ваш досвід за межами академічної чи професійної кар’єри настільки ж цінний, як і особисті якості, котрі ви демонструєте, займаючись репетиторством.

Ваш особистий досвід дуже знадобиться у репетиторстві та наставництві.

Ви коли-небудь займалися професійним спортом?

Використовуйте власні навички з користю для учнів. Це може бути терпіння, рішучість та гордість за власні досягнення

Наприклад, якщо ви підприємець, то можете підкреслити важливість самодисципліни, необхідної для досягнення цілей.

Що треба зробити, щоб стати репетитором?

Предмет, котрий ви обираєте для викладання, залежить від ваших власних навичок, а також попиту, та найголовніше, це має бути те, чим ви дійсно щиро захоплюєтесь.

Багато випускників потребуватимуть допомоги для майбутнього іспиту з математики, отже, якщо у вас ступінь з фізики, це може стати в пригоді.

Дещо складніше, коли рівень навчання вищий або ваша кваліфікація не охоплює всі аспекти курсу учня.

Якщо ви навчаєтесь у консерваторії, то, скоріше за все, маєте достатньо знань, щоб навчати грати на гітарі на базовому рівні, але це не обов’язково означає, що ви можете допомогти комусь підготуватися до музичного іспиту в Лондонську Королівську академію музики.

 Приватні уроки музики
Уроки музики часто оплачуються краще, ніж заняття зі шкільних предметів. Фото: Unsplash

Саме через такі відмінності в рівнях спеціалізації ціна за одну годину навчання варіюється від предмета до предмета.

Вирішувати вам, чи достатньо у вас знань, щоб пропонувати репетиторські послуги. Також важливо навчитися відмовлятися від будь-якої роботи, що приносить відчуття дискомфорту, адже ваша основна задача – сприяти прогресу учня всіма можливими способами.

Втілюйте мрію в життя! Ставайте репетитором з читання, іспанської мови чи біології! Вперед! Допоки вам комфортно з рівнем учня, всі почуватимуться задоволеними.

Сфери репетиторства

Спробуємо дати визначення терміну «репетитор».

Вихователь

Репетиторство вдома, тобто надання освітнього супроводу, сягає своїми коренями у глиб віків.  Історія фіксує, що репетитори існували у Стародавній Греції та Середньовічній Англії. З самого початку приватне репетиторство зводилося до навчання читанню та письму дітей дворянства, індивідуально чи невеличкими групами.

Бідніші діти, у свою чергу, спочатку опановували ремесло у фахівця, працюючи підмайстрами.

Як бачимо, історія демонструє немало прикладів репетиторства, адже воно охоплює безліч сфер життя.

Мета репетиторства така ж, якою була завжди: передати навички та знання від однієї людини до іншої, щоб допомогти останній здолати труднощі та досягти успіху.

Тренер

Інший спосіб описати те, чим займаються репетитори – це коучинг або тренерство.

Бути тренером у контексті викладання означає допомагати учневі застосовувати свої нові навички на практиці, поки він повністю ними не оволодіє.

Інший аспект коучингу – допомога учням звикнути до певних ситуацій, щоб вміти подолати їх у майбутньому. Це може бути підготовка до тесту, іспиту, бажання отримати високий бал у школі чи написати хороше есе.

Тренери заохочують своїх учнів і допомагають розвивати самооцінку, щоб покращити їхні шанси на успіх.

Отже, хто ж такий репетитор?

Репетитор – це той, хто спеціалізується на одному конкретному предметі (французька мова, фізика, ІКТ) чи окремій галузі (наука, мови, дерев’яні духові інструменти).

Вони можуть самі бути студентами, дипломованими викладачами або мати власну справу – репетиторська спільнота приходить звідусіль!

Окрім простого повторення ключових фактів для їхнього закріплення в мозку учня, репетитори мають демонструвати нестандартні підходи у власних стратегіях навчання. Наставники забезпечують кожного учня академічним коучингом, враховуючи його сильні сторони. І, щоб коли настане час, учень зміг скористатися цими знаннями у процесі своєї діяльності. Індивідуальні програми – найефективніше використання часу для тих, хто навчається.

Репетитори не просто повторюють те, що учень вже вивчив у школі, вони навчають свого учня безпосередньо процесу навчання.

Приватні репетитори проводять уроки залежно від того, про що попросили учень та/або його батьки:

 • Академічна підготовка: репетитор допомагає школяреві з одного або кількох предметів, які вивчаються у школі.
 • Допомога з домашніми завданнями: репетитор перевіряє домашні завдання учня та сприяє усуненню труднощі, що виникають в процесі.
 • Приватні уроки: це скоріше загальний термін, який означає, що репетитор або допомагає учню з певного предмета, або навчає його новому (але не зі шкільної програми).

Визначення ціни за ваші репетиторські послуги

Погодинна оплата навчання варіюється  і залежить від кількох речей:

 • Ваш рівень знань: чи маєте ви диплом магістра? Ви університетський викладач? Студент? Ви двомовні та розмірковуєте, щоб навчати однієї зі своїх мов?
 • Рівень учня: скільки йому років? Він школяр чи вже навчається у коледжі? Готується до випускних екзаменів? Які він має навички?
 • Тривалість уроку: запит на півгодини чи 90 хвилин? Можливо, учень бажає провести півдня, розбираючи домашнє завдання.
 • Ваш досвід: як довго ви працюєте репетитором? Ви новачок? Хтось може порекомендувати вас?
 • Тема: годинний урок математики коштуватиме менше, ніж, наприклад, спортивне тренерство чи урок гри на гітарі.
 • Розташування: ціни на репетиторські послуги у Києві та великих містах (таких як Харків, Львів, Дніпро, Одеса), вищі, ніж у містечках та селищах. Різниця може становити від кількох десятків до пару сотень гривень. Також  ви можете враховувати витрачені кошти на дорогу до вашого учня або зменшити плату за навчання, якщо воно проходить онлайн.
 • Як ви ведете бізнес: якщо ви працюєте в репетиторському агентстві, ставка зазвичай буде фіксованою. Але якщо ви вирішили працювати на себе, вартість послуги залежатиме від вас. Подивіться, що шукають клієнти, скільки це коштує, щоб встановити ціну та бути конкурентним. Не бійтеся обговорювати ціни за свої послуги з клієнтами!

Майте на увазі, що середня ціна за 1 годину навчання в Україні становить 150-220 гривень. Це вартість більшості предметів, в тому числі й уроків музики.

Питання оплати є важливим, тому не бійтеся його обговорювати, навіть якщо це – табу.

Підсумовуючи:

 • Хороший репетитор – перш за все, адаптивний репетитор. Це означає здатність виконувати зобов'язання, незалежно від рівня підготовки учня чи ситуації, яка може виникнути.
 • Репетитор мусить вміти встановлювати довірливі стосунки зі своїми учнями.
 • Вчитель повинен використовувати когнітивний поведінковий коучинг задля користі своїх учнів.
 • Щоб стати репетитором, не обов'язково бути офіційним вчителем – достатньо відповідного рівня досвіду з обраного предмету.
 • Майте на увазі, що ціна за репетиторські послуги різниться залежно від досвіду репетитора, предмету навчання та місця, де проводяться заняття.

Сподіваємося, ця стаття буде корисною у ваших перших кроках до побудови запаморочливої репетиторської кар’єри!

 

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Krystyna

Дипломований викладач, репетитор з багаторічним досвідом. Обожнюю подорожувати, активні види спорту та смачну їжу.