Щоразу, коли ви чуєте слова «теорія музики», вам може закортіти позіхнути. Беручи до уваги той факт, що ми позіхаємо, щоб наситити свою кров кисним, а отже, збадьоритися, – можна припустити, що нас охоплює захват. Але це навряд. Швидше за все, вам одразу стало тоскно і нудно.

Це не ваша провина.

Коли більшість з нас чує слово «теорія» – то щось всередині стискається і хочеться сказати щось типу: «Бувайте, всім дякую! Щастя-здоров’я!».

Але давайте все ж не поспішати створювати негативні образи та асоціації в своїй голові. Все-таки, погодьтеся: де ви бачили вивчення якогось предмета без теорії?

Викладач фізики не заходить в аудиторію і не каже: ало, піпл, хапайте, що бачите! Будемо встромляти щось в розетку і емпірично дізнаватися, що таке струм!

Напевно, недаремно кожна наука має теоретичну частину. Тому будемо поводитись по-дорослому, повернемось до фактів обличчям і засвоїмо перший урок: теорія має місце у вивченні гри на фортепіано.

Скільки часу потрібно, щоб навчитися грати на фортепіано, вивчаючи теорію музики?

Це гарне запитання. Озвучую банальний факт: ми всі різні, і тому цей процес займе різну кількість часу у кожної окремої людини. Все, що ви можете зробити, це знайти допомогу. У такий спосіб ви точно отримаєте бажаний результат, а от скільки часу це у вас займе – це вже залежить тільки від вас! Репетитор з гри на фортепіано мчить на допомогу, тільки гукніть!

Звичайно окрім освоєння теорії, вистачає аспектів, над якими потрібно працювати. Одним таким аспектом є техніка «лівої руки», але про це пізніше.

Найкращі репетитори гри на фортепіано вільні зараз
Сергій
5
5 (13 відгуки)
Сергій
300₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Лариса
5
5 (6 відгуки)
Лариса
350₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Григоріо
5
5 (7 відгуки)
Григоріо
350₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Павло
5
5 (3 відгуки)
Павло
400₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Mariia
5
5 (4 відгуки)
Mariia
350₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Вікторія
5
5 (4 відгуки)
Вікторія
100₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Анна
5
5 (4 відгуки)
Анна
450₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Анастасія
5
5 (4 відгуки)
Анастасія
180₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Сергій
5
5 (13 відгуки)
Сергій
300₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Лариса
5
5 (6 відгуки)
Лариса
350₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Григоріо
5
5 (7 відгуки)
Григоріо
350₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Павло
5
5 (3 відгуки)
Павло
400₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Mariia
5
5 (4 відгуки)
Mariia
350₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Вікторія
5
5 (4 відгуки)
Вікторія
100₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Анна
5
5 (4 відгуки)
Анна
450₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Анастасія
5
5 (4 відгуки)
Анастасія
180₴
/год
Gift icon
1-ий урок безкоштовно!
Поїхали!

А зараз давайте розбиратися, що таке ця теорія музики і чому не можна нею нехтувати.

Що таке теорія музики і чому вона важлива?

В теорії музики подаються загальні відомості про нотний запис, основні елементи музикизвук, звукоряд, лади, тональності, співзвуччя, гами, інтервали, акорди, ритм, метр, розмір, темп, динаміка і т. д.

Щоб дати вам короткий огляд, для більшості інструментів музична теорія передбачає розшифровку всіх символів на аркуші паперу із нотним станом.

що таке теорія музики
Зверніть увагу: верхня стрічка - для правої руки, а нижні - для лівої. Фото: Unsplash

Нотний стан – це п’ять горизонтальних ліній, на яких розмущуються ноти різних розмірів. На початку нотоносця завжди стоїть ключ: скрипковий або басовий.

Ключ потрібен ось для чого: він визначає «кодування» – якій лінійці відповідає «головна» нота, а значить - як щодо неї розташовані інші ноти. І варіантів може бути багато, як і музичних ключів. Їхні символи здаються хитромудрими, проте в них є сенс: центральний елемент кожного ключа вказує на цю «початкову» ноту.

Ноти –  це графічні позначення для звуків певної висоти, які групуються та записуються в особливій – октавній – системі. Справа в тому, що музичні звуки, частота ( її вимірюють в Герцах) яких різниться рівно в 2 рази, звучать для нашого вуха майже однаково, як повторення одного, лише на різній висоті.

Відстань (інтервал) між нотами називається октавою. Тому весь діапазон музичних звуків, які має інструмент, ділять на секції, які також називаються октави. Подібні у кожній секції звуки – ноти – мають однакові назви: До, Ре, Мі, Фа, Соль, Ля, Сі і наступна після сьомої ноти – знову йде нота До, тільки на октаву вище. І так далі.

Фортепіано, до слова, містить сім повних та дві неповні октави.

Також на нотному стані ви знайдете вказаний розмір, додаткові знаки, що позначають підвищення або пониження певної ноти на пів тона (дієз # або бемоль ♭). Також є знак, який відміняє дію попередніх двох знаків – бекар ♮.

Правда ж цікаво? А ще, щоб грати на інструменті вам потрібно буде розібратися з тим, які є павзи, знаки, що позначають прийом гри (стакатто чи легато) і багато іншого. Про все, що вам потрібно знати з теорії ви дізнаєтесь, беручи уроки музики.

Чи впливає знання теорії на те, як швидко ви почнете грати на фортепіано?

навчитись грати на піаніно швидко
Без теорії музики клавіатура фортепіано - це просто шалена кількість чорно-білих клавіш. Фото: Unsplash

Відповідь – так, вивчення теорії музики прискорить процес навчання та допоможе вам швидше досягти музичної майстерності.

Як?

Ну, скажімо, ви намагаєтеся вивчити нову пісню.

У цьому випадку, якщо у вас є базові знання з теорії музики, ви зможете, як мінімум, прочитати ноти, та зробзуміти, яка музика має створюватися, навіть якщо ви ніколи не чули цього музичного твору раніше. У нотах все написано!

Якщо ви нічого не знаєте про музичну теорію, ви, по суті, йдете наосліп і готуєтесь до зазубрювати зннову і знову того, що вам покаже вчитель музики на уроці.

Отже, до якого висновку ми з вами підходимо?

Все, що входить до складу предмету, який ви вивчаєте, повинно бути вивченим!

Крапка. Без знання нот на великий прогрес не сподівайтесь.

Аналогія з мовами для закріплення.

Якщо вам дали речення іноземною мовою, і ви розумієте слова, але не граматику – ви зможете зрозуміти загальну суть, але, швидше за все, не зрозумієте жодного нюансу. Ставлю на те, що вам буде складно самостійно сформулювати речення.

Наприклад, якщо ви вивчаєте іспанську мову й бачите таке речення, як «Leo abrió la ventana», ви можете розпізнати, що «ventana» означає «вікно», а «abrió» походить від дієслова «відчинити», тому речення має означає "Лео відкриває вікно", так? Неправильно.

У цьому випадку дієслово відмінюється в одному з минулих часів мови, що означає, що воно перекладається як «відкритий».

Хоча цей нюанс може здатися незначним, це все ж приклад того, наскільки граматика важлива для побудови мови. Те саме можна сказати про теорію музики під час навчання гри на інструменті.

Якщо ви хочете відтворювати всі ноти правильно та з потрібною тривалістю, вам потрібно освоїти музичну теорію.

Знайдіть свого вчителя з фортепіано тут, на Superprof.

Вчити теорію музики = ставати креативним?

розвивати креативність з фортепіано
Чим більше ви освічені, тим яскравіша ваша креативність. Фото: Unsplash

Вірте чи ні, вивчення теорії музики справді може надихнути на креатив у вашій подорожі до музичної майстерності.

Незважаючи на те, що вам може здаватися, що все навпаки і що вивчення теорії музики перетворюється на свого роду роботу з інструментом. На щастя, це не так. Вас здивує, наскільки креативними ви можете бути, коли маєте широкий спектр знань з музичної теорії.

Щоб порушувати правила, їх спочатку потрібно вивчити. погоджуєтесь? Тому, скажімо, щоб імпровізувати чи писати музику самостійно, спочатку потрібно засвоїти музику «інших» – композиторів, які теж свого часу починали з правил, з теорії. А пізніше, коли всі знання осіли в мозку і стали буденними – використовували їх для того, щоб творити щось нове, щось інше.

Наприклад, одні з найкреативніших людей у суспільстві є одними з найбільш начитаних і розвинених. Вивчаючи та опрацьовуючи правила будь-якого штибу, ви зможете легше керувати ними та адаптувати їх відповідно до своєї особистості та потреб.

Тому я твердо переконана, що ви не повинні викидати книгу, поки не прочитаєте її уважно!

Уважно цю книгу знань можна прочитати тільки з допомогою професіонала.

Не забувайте про репетитора з фортепіано!

Учитель гри на фортепіано може допомогти вам зрозуміти теорію музики набагато швидше, ніж ви могли б зрозуміти її самі.

Де його знайти?

За допомогою Superprof ви можете шукати репетиторів за допомогою різних фільтрів. Ви також можете обрати заняття онлайн, якщо вам зручніше залишатися вдома. Просто введіть «вчитель фортепіано в Хмельницькому», а потім «Superprof», щоб знайти репетиторів у цьому регіоні.

Та не варто обмежуватися лише своїм регіоном чи містом. Задавайте в пошуку всю Україну і обирайте серед сотень кваліфікованих репетиторів.

Знайдіть якісні уроки фортепіано в Одесі тут, на Superprof.

Чи допомагає теорія вашій техніці та прогресу?

покращити техніку гри на піаніно
Гами, арпеджіо та етюди - ваші інструменти для блискучої техніки. Фото: Unsplash

Абсолютно так!

Музиканту-початківцю, такому, як ви, потрібно робити декілька речей, щоб стабільно прогресувати.

  • Читаємо ноти (ноти та всі знаки на нотному стані повинні стати для вас такими ж зрозумілими, як і букви з розділовими знаками)
  • Граємо гами та арпеджіо (це стандартна частина будь-якого домашнього завдання та початок будь-якого уроку).
  • Обов’язково маємо в арсеналі етюд (це музичний твір, який покликаний вдосконалювати вашу техніку).

Добре, стратегія для розвитку техніки у нас вже є. Як щодо запам’ятовування музичного тексту?

Що стосується запам’ятовування музичних творів, вам просто не вдасться це зробити, якщо ви не зможете розбити пісні на частини.

Для цього вам потрібно знати, як побудований музичний текст. Так ви зможете розділити його на комфортні частини і поступово вивчити.

З власного досвіду можу сказати, що підхід «шматочок за шматочком» праціює просто відмінно! Все просто: вивчайте дві стрічки музичного тексту вдень. Як тільки ви вивчили визначену частинку – наступного дня почніть з програвання вивченого. Коли ви переконалися, що перші дві стрічки засвоєні  – переходьте до наступних двох. Відчуваєте, що вивчили заплановане на сьогодні – закінчить своє заняття, програваючи всі чотири стрічки разом.

Рухайтесь таким чином, поки не пропрацюєте і вивчите весь твір. Це хороший підхід. Він не буде змушувати вас стресувати і не забиратиме багато часу.

Підказка: добре буде, якщо ви обиратимете твір для вивчення, який можна прослухати. Таким чином вам буде простіше вивчити текст. Ви точно будете знати, як повинна звучати мелодія у вашому виконанні.

Не забувайте, що ключ до успіху – це регулярність та послідовність. Не потрібно вважати, щови сядете та заграєте з першого разу і все вийде ідеально. Не поспішайте.

Слона можна їсти по шматочку, цілим ви його не проковтнете!

Не пропускайте заняття як з репетитором, так і вдома, коли маєте працювати самостійно. 20-30 хвилин щодня, і ви побачите результат.

Нові навички, а згодом і вміння не приходять за вечір. Докладайте зусиль і тримайте в голові, що на все потрібен час. Навіть якщо ви прогресуєте повільно (можливо, вам просто так здається, бо ви перфекціоніст), ви все одно рухаєтесь. Не потрібно тиснути на себе, а тим паче – впадати у зневіру.

Лупайте цю скалу, як казав класик!

Будьте дорослим у цьому процесі, не дитиною!

Щоб ви досягли своєї мети і здійснили свою мрію – навчитись грати на фортепіано в дорослому віці – ми створили Superprof. Тут ви знайдете репетиторів з фортепіано зі всієї країни. Щоб ви переконалися у професійності вашого репетитора та й взагалі, чи він/вона вам підходить як людина, кожий перший урок безкоштовний.

Знайдіть свого помічника і відкрийте для себе неймовірний світ фортепіанної музики. Готові? Вам сюди.

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Julia

Люблю вчитись всьому і постійно. Обожнюю тонкий гумор. У захваті від слів, бо слова мають значення!