Біологія як предмет розвивалася, як і будь-яка наука, протягом багатьох років, щоб відобразити величезну кількість нових відкриттів і дослідницьких методів, що використовуються біологами. Це фантастичний предмет, який потребує вивчення.

Наприклад, поточні навчальні програми з біології дають студентам знання про вівцю Доллі – першу в історії клоновану тварину, яка знаменувала науковий прорив, що до 1996 року був неможливим.

Той факт, що зміст навчальної програми змінюється з часом пов’язаний з додаванням нових модулів, які охоплюють такі речі, як вирощування сільськогосподарських культур, про які ми тепер знаємо набагато більше завдяки розробкам у галузі досліджень вирощування, розведення та збирання сільськогосподарських культур.

Розширилися не тільки наші знання, але й наш світогляд, і цей предмет викладається з урахуванням економічного фокусу всього світу.

Крім того, оскільки біотехнології стрімко розвиваються, викладачі тепер навчають принципам використання більш масштабних біоферментаторів і тому, як ферменти використовуються зараз у комерційних цілях. Тим не менш, технології зараз відіграють дуже велику роль у житті вчених, тож чи достатньо цих невеликих доповнень до змісту програми, щоб відобразити те, наскільки біологія розвилася в сучасному світі?

Найкращі репетитори, що мають вільний час для занять зараз
Поїхали!

Чи є шкільна програма з біології такою сучасною, як вона має бути?

Як ми вже згадували в інших публікаціях, що стосуються підготовки до ЗНО з біології, ця дисципліна, природно, має тісні зв’язки з іншими науками, а також з математикою. Однак чи замислювалися ви над тим, наскільки взаємопов’язані біологія та інформаційні технології?

Розвиток технологій назавжди змінює те, що ми можемо робити і дізнаватися, і не тільки у світі науки, тому неминуче, що ця сучасна технологічна ера має величезний вплив на біологію в останні роки, не кажучи вже про те, як і сама біологія наводить лад у нашому повсякденному житті.

Вивчення біології як науки
Вивчення біології може здатися складним через її тісний зв'язок з іншими природничими науками. Фото: Unsplash

Насправді сучасна молекулярна біологія дуже сильно покладається на нові технології. Проте технологічні складові навчальної програми з біології майже не змінилися в цьому плані за останні кілька десятиліть.

Вчені вважають, що сучасні навчальні програми з біології, якщо їхньою метою дійсно є заохотити молодих біологів і дати їм реальне уявлення про справжню науку і її стан на сьогоднішній день, повинні оновити уроки та зробити їх більш відповідними для цієї дисципліни.

Поки, як здається, фізика з часом все більше розвивається, професіонали з сектору біології не вважають, що їхня предметна галузь має такий самий рівень витонченості в освіті, а отже, недостатньо базових знань, необхідних для справжнього розуміння таких речей, як вирівнювання послідовностей ДНК або алгоритми прогнозування генів.

Ці поняття, які описуються як біоінформатика, важливі для сучасних біологів, і наукова спільнота вважає, що ці статистичні методи повинні викладатися як частина національних навчальних програм, щоб забезпечити повний підхід до вивчення цієї галузі науки.

Багато хто й досі обговорює цей педагогічний спір, одначе молоді біологи можуть бути впевнені, що нові програми підготовки до ЗНО або ДПА з біології були розроблені спільними зусиллями багатьох професіоналів своєї справи.

Не зволікайте і підберіть собі репетитора онлайн прямо тут.

Історія іспитів з природничих наук

Зазвичай прикладні природничі науки вивчалися цілими поколіннями окремо одна від одної. Так, першою починали вивчати ботаніку як одне з розгалужень біології, потім вивчалася фізика, і вже останньої підтягувалася хімія. Часто учням доводилося завчати певні процеси, не розуміючи взаємозв’язок між цими науками. Згідно з принципами Нової української школи, важливо сформувати і зрозумілі міжпредметні зв’язки. Це допоможе учням вийти за рамки одного уроку чи предмету і осягнути картину світу в цілому.

До 2005 року випускники здавали усний екзамен з біології, якщо збиралися здавати її для вступу у вищий навчальний заклад. Випускний екзамен складався з пари десятків білетів, кожен з яких містив по три питання. Питання могли стосуватися ботаніки, біології, фізіології, анатомії людини, тобто всього, що вивчалося на уроках з 5 по 11 клас. Учень міг підготуватися, занотувати тезиси відповіді, але відповідати потрібно було усно. Екзаменатори мали право задавати уточнюючі або додаткові питання.

У 2005-2006 роках почався перехід до проведення вступних випробувань до закладів вищої освіти шляхом ЗНО. Примітно, що у 2007 році зовнішнє тестування з природничих наук проводилося тільки для випускників шкіл Харківської області.

Екзамен
На будь-якому екзамені кожен сам за себе. Не намагайтеся списати на ЗНО, краще почніть підготовку заздалегідь. Фото: Unsplash

З 2008 року проходження ЗНО стало обов’язковою умовою для здобуття вищої освіти. Почалося переформатування освіти.  Але зі зміною міністрів мінялися й навчальні програми, підручники, методички, прийшло нове молоде покоління учителів, здатних захопити дітей своїм предметом. Власне, зміни це не завжди погано.

Попередній модульний підхід до навчання також було змінено і введено багато лінійних курсів, щоб дати учням можливість ставити і досягати більш прості цілі.

Згідно з новими програмами реферати також відграють роль в кінцевій оцінці нарівні з виконанням домашніх завдань та активністю на уроках, проте вирішальною все ж є письмова підсумкова робота. Реферати мають навчити дітей працювати самостійно і знаходити потрібну інформацію, також вони грають свою роль у заохоченні учнів здобувати знання з предмету.

Не слід також забувати про практичні роботи, які виконують на уроках біології. Звісно, у спеціалізованих школах, де поглиблено вивчають саме природничі науки (в тому числі і біологію), таких практичних занять значно більше, і це логічно.

У звичайних школах або у навчальних закладах з іншою спеціалізацією приділяють менше уваги саме практиці та експериментам. Для всебічного розвитку та успішної здачі ЗНО з біології варто переглянути навчальні матеріали з цікавими експериментами, деякі навіть можна провести вдома.

Практичні поради для підготовки до ЗНО

  1. Ознайомтеся з офіційними нормативними документами, які описують процедуру тестування з біології.
  2. Перегляньте програму ЗНО і ознайомтеся з темами, які будуть у тестах. Так ви від початку знатимете, на що потрібно звернути увагу, які теми слід повторити, що вивчити, що прочитати додатково. Переглянути програму ЗНО на поточний рік можна і треба на цьому порталі.
  3. Підберіть відповідну навчальну літературу для підготовки до ЗНО. Наприклад, «Зовнішнє оцінювання з біології. Інформаційні матеріали», посібники, збірники тестових завдань з біології, розв’язники задач, тести ЗНО минулих років. Приділіть особливу увагу літературі, яка рекомендована Міністерством освіти і науки України та Українським центром оцінювання якості освіти.
  4. Вчіться працювати самостійно: повторюйте пройдений матеріал, систематизуйте його, конспектуйте, час від часу виконуйте тести.
  5. Візьміть участь у пробному тестуванні.
  6. Проаналізуйте типові помилки, які допускали випускники у попередні роки.

Найпоширеніші помилки у тестових завданнях з біології

З огляду на результати ЗНО минулих років виділяють такі недоліки у роботах випускників, які не дали їм змоги набрати більше балів. Ось кілька з них:

  • Відповідь не на всі запитання у тесті. Запам’ятайте, потрібно давати відповідь навіть на ті запитання, які викликають у вас сумніви або вилетіли у вас з голови.
  • Неуважне прочитання завдання. Часто через стрес учні обирають неправильний варіант відповіді тільки тому, що не досить сконцентровані. Наприклад, дають тільки одну відповідь на питання з кількома правильними варіантами з запропонованих (під час встановлення відповідності термінів та визначень) або навпаки: наводять кілька відповідей там, де є лише одна.
  • Ігнорування годинника. Потрібно контролювати, скільки часу ви витрачаєте на відповіді. За нормами для відповіді на одне запитання потрібно пів хвилини. Для деяких, найпростіших тестів, цього часу цілком достатньо, але деякі завдання потребують більше часу на роздуми. Радимо відповідати на такі питання в кінці, бо занадто довгі роздуми призведуть до того, що ви не встигнете опрацювати всі питання.
  • Неконтрольовані емоції. Спробуйте заспокоїтися. Часто випускники вважають, що саме ця остання ніч перед екзаменом допоможе все вкласти в пам’яті. Ні, потрібно починати працювати не за тиждень до ЗНО, а значно раніше. Напередодні іспиту краще відпочити, прогулятися, отримати якісь позитивні емоції і раніше лягти спати. Тоді стрес не завадить вам успішно написати ЗНО.

Варто також відзначити, що на тестові завдання часто легше відповідати, використовуючи метод виключення. Спробуйте відкинути ті варіанти, які точно не підходять. Часто та відповідь, що лишиться після відкидання, і буде правильною.

Для завдань на встановлення відповідності між поняттями або розташуванням варіантів у певному порядку потрібно насамперед мислити логічно. Складність в тому, що часто усі варіанти містять достатню інформацію, і потрібно знайти ту, що підходить найбільше. Найкраще до таких завдань допомагає підготуватися практичне тренування. Розв’язуйте якомога більше подібних завдань. Саме такий спосіб розвитку логіки мислення, як показує практика, є найкращим. Крім того, у розв’язанні задач такого типу, як і для тестів з вибором одного правильного варіанта відповіді, непогано зарекомендував себе метод відкидання неправильних відповідей.

Утім, якщо ви не знаєте відповіді на питання і не впевнені, що зможете відкинуті однозначно хибні варіанти, завжди є непогана ймовірність випадково відмітити те, що потрібно. Ми ні в якому разі не закликаємо вас гадати на тестах ЗНО, та знайте, що завжди є такий шанс.

Корисні матеріали та ресурси для підготовки до ЗНО

Щоб отримати найновіші матеріали для перегляду, безпосередньо пов’язані з тестуванням з біології, зверніть увагу на онлайн-матеріали та пробні тестування за минулі роки, на яких ви зможете потренуватися і звикнути до формулювання запитань:

Щоб освіжити у пам’яті деякі з найбільших проривів у біології, почитайте відповідну статтю про відомих учених-біологів та їхні відкриття.

Навчальні матеріали
Готуючись до ЗНО або ДПА з біології, користуйтеся усіма доступними ресурсами. Фото: Unsplash

Крім того, якщо ви хочете оновити свій словниковий запас з біології, перегляньте цей матеріал.

Все ще не впевнені, що біологія неймовірно цікава і захоплива наука? Тоді слід ознайомитися зі статтею на тему зв’язку біології та мистецтва.

Вірте у свої сили, проте не соромтеся просити про допомогу в навчанні у викладачів, однокласників чи друзів. Пам’ятайте, що репетитори команди Superprof завжди на зв’язку і допоможуть розібратися навіть із найскладнішими темами.

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Olga

Викладачка французької та англійської мов, фанатка української мови і сучасної літератури. Люблю читати, подорожувати і вчити іноземні мови