Будь-яка наука повинна працювати на майбутнє, вміти прогнозувати його, пояснювати загальний напрямок розвитку суспільства, вказувати вектор руху. Яка ж дисципліна краще відповідає цим критеріям? Чи потрібно знати історію взагалі та історію України зокрема?

Найкращі репетитори, що мають вільний час для занять зараз
Поїхали!

Що таке історія?

Історія – це велика пригода людства, яке вже відбулася і переказується щоразу по-новому, і кожен раз цікаво. Це – оцінки далеких подій і вчинків історичних особистостей, іноді вигаданих, іноді справжніх, сміливих і страшних. Ви теж берете участь у цій пригоді, не сумнівайтеся.

Історія – це велике кладовище ненароджених дітей, чиї батьки загинули в нескінченних війнах за праве діло, за віру або мир у всьому світі. Історія – це величезний ком брехні і помилок інтерпретаторів, що виправдовують помилки і злочини вищими інтересами.

Історія – це велика література, в якій ви можете знайти будь-який жанр: любовний роман, героїчний епос, містичні історії, політичні трактати, трагедію та комедію.

«Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців»

Так говорив класик світового кінематографу Олександр Довженко, і ми всі тепер з ним згодні.

Вивчати звичаї, традиції, побут різних культур – цікаво і потрібно. Адже сучасна історія формується саме на подіях минулого, сучасні традиції сягають своїм корінням в історичний досвід. Вивчати традиції, культуру і минуле свого народу - умова, необхідна для вільного життя.

Рідко кому з учнів подобається такий предмет, як історія України. Причин такої нелюбові може бути багато, та найчастіше учні жаліються на велику кількість дат та термінів.

Археологія
Спробуйте щось нове, дотичне до історії, наприклад, візьміть участь у розкопках. Фото: Unsplash

Якби сучасні діти та підлітки мали час бути допитливими і захотіли відкрили для себе історію рідного краю чи біографії полководців, політичних діячів, великих жінок, приголомшливих художників, то вони б отримали можливість поглянути на історію України під іншим кутом.

Як полюбити історію України?

Якщо ви ставите собі таке питання, то ви, швидше за все, або школяр, або студент, і вам потрібно вивчити кілька десятків запитань до іспиту. Легше за все вивчати те, що викликає захват, те, що цікаво. Тому виховувати в собі любов до історії потрібно заздалегідь, ще раніше, ніж починати вчити сам матеріал.

Якщо вам не пощастило з викладачем або учителем (так, на жаль, таке  трапляється), то проблеми з історією можуть бути пов’язані з його некомпетентністю або відсутністю у нього педагогічних талантів. В такому разі перестаньте асоціювати науку з тією людиною, яка намагається її викладати. Історія — це не тільки підручники та лекції з семінарами. Розширте свій кругозір і теоретичні знання інакше: почитайте історичний роман (Пантелеймон Куліш «Чорна Рада», Зінаїда Тулуб «Людолови», Іван Багряний «Сад Гетсиманський», Володимир Малик «Таємний посол») на ваш смак. Або перегляньте історичні чи документальні фільми.

Неприйняття історії може бути викликано також і невдачами в її освоєнні. Ніхто не буде любити той предмет, за яким отримує одні двійки. У цьому випадку потрібно гарненько вивчити необхідну інформацію, пересиливши себе. У школі і вузі (де історія не є основним предметом) вивчення історії часто зводиться до зазубрюванню дат та імен. Не вчіть ці сухі відомості у відриві від інформації іншого роду — це як гризти голу кістку.

Приправте необхідну інформацію смачними цікавинками, створіть асоціативний фон. Якщо вам потрібно вивчити дати, пов’язані з Сталінградської битвою — прочитайте книги на цю тему, подивіться фільми, ознайомтеся зі свідченнями очевидців. Тоді дати вляжуться в голові самі собою, і полюбити історію вам буде набагато простіше.

Спробуйте розширити коло свого спілкування. Оскільки людина – соціальна істота, то часто вподобання та інтереси однієї людини передаються іншим. Познайомтеся з людьми, які захоплені історією. Вступіть у якусь історичну групу в соціальних мережах, підключайтеся до обговорень, ставте питання. Якщо є можливість відвідати археологічні розкопки з новими приятелями – не сумнівайтеся і їдьте пізнавати нове, розкопуючи старовину.

Уважно стежте за тими подіями, які відбуваються у світі. Багато з них мають ту ж природу, що й події за багато сотень років до них. Людська природа не змінюється, змінюватися можуть тільки якісь умови побуту і особливості моди, однак, можуть з’являтися нові механізми, вичерпуватися ресурси тощо. Тому, чим краще ви будете розбиратися в тому, що вже сталося у минулому, тим краще будете розуміти те, що відбувається зараз і що станеться в майбутньому. Забезпечивши собі таке розуміння, ви швидше полюбите історію.

Як запам’ятати історичні дати

Виявляється, що багатьом людям досить важко тримати в пам’яті послідовність цифр, а отже і важливі дати. Не слід засмучуватися, у нас є кілька практичних порад, як ефективно запам’ятати усі необхідні дати для ЗНО з історії України.

  • Надиктуйте дати, які необхідно вивчити, на диктофон у своєму смартфоні і слухайте запис кожного разу, коли їдете до школи, миєте посуд, ідете в супермаркет.
  • Багаторазове повторення однієї й тої самої інформації сприяє кращому запам’ятовуванню.
  • Класифікуйте і діліть на кластери. Вивчайте дати по епохам або періодам. Інший спосіб – вигадати свою систему і розбити дати на теми «Культура», «Релігія», «Освіта», «Війни 20 століття» і так далі.
  • Використовуйте стікери для найбільш упертих дат: випишіть їх на наліпках та розклейте в тих місцях, де вони точно будуть у вас на очах. Не забули? Повторення сприяє запам’ятовуванню.

    Історичні дати
    Багатьох відлякають дати, які треба запам'ятати. Спробуйте перетворити це на гру і винагороджуйте себе за кожен вивчений десяток дат. Фото: Unsplash
  • Будуйте асоціативні ланцюжки. Можливо, якийсь князь схожий на вашого дядька або якась битва співпадає з важливою для вас датою. Якщо нічого схожого немає, встановіть на телефон пароль з цією датою. Я колись так запам’ятала, що Бастилія була взята 14 липня, 14.07. Не нагадаєте рік?
  • Користуйтеся тренажерами для запам’ятовування дат. Це весело і часто безкоштовно.

До речі, оскільки більшу частину часу ви будете навчатися вдома у вільний від інших уроків час, радимо звернути увагу на методи дистанційного вивчення історії України.

Визначні українці

Щоб насправді почати любити історію, потрібно пізнати ті персоналії, які відіграли важливу роль у формуванні України як держави.

Спробуйте наділити їх реальними рисами характеру. Наприклад, з Ярославом Мудрим буде зовсім легко: це чоловік неабиякого розуму (недарма ж отримав таке прізвисько, правда?), за якого Давньоруська держава зазнала «золотого віку». Знаєте, як ще називали засновника бібліотеки? Тестем Європи, бо він віддав своїх дочок заміж за різних європейських правителів і таким чином укріплював державу.

Перегляньте фільм про Симона Петлюру – неординарну особистість в історії боротьби України за незалежність. Можливо, дізнаєтесь якісь маловідомі факти, які зроблять з образу - живу людину.

Коли будете тренуватися у впізнаванні відомих персоналій, подумайте, чому саме ця людина важлива для історії України. Створіть асоціативний ряд, та ви точно запам’ятаєте її.

Не секрет, що історію краще вивчати в комплексі. Тож не соромтеся обкладатися картами, таблицями і зображеннями історичних пам’яток архітектури чи живопису, вивчаючи, наприклад, визвольну війну 1648-1657 року і діяльність Богдана Хмельницького. До речі, обов’язково подумайте над тим, чи є його «Березневі статті» зрадою чи перемогою. Знаємо, що його тимчасова коаліція перетворилася на трьохсотлітнє ярмо на шиї українського народу, але давайте міркувати, чи міг він вчинити інакше, ніж піти на угоду московського царя?

Історія – це весело

Насправді, історія – не тільки в підручниках чи контурних картах. Вона може бути різною. Можливо, серед вас є майбутні дослідники історії моди, традиційних жіночих та чоловічих костюмів у різних регіонах України. А, може, вас захопить історія розвитку феміністичних течій в Україні, яку ви розглядатимете через призму народних пісень, наприклад. Або вас так надихне Вікентій Хвойка і його трипільська культура, що ви не вагаючись станете археологом.

Бачите, як багато сторін у історії? Все у ваших руках і головах.

Щоб остаточно переконати вас, що історія може бути прикольною, наведемо вам ще кілька аргументів.

Історичні або документальні фільми

Похрустіти покормом і повчитися водночас? Це ж була моя мрія! За останній час з’явилося чимало якісних фільмів, за якими цілком можна вчити історію України. А сучасні спеціальні ефекти і комп’ютерна графіка підсилять ефект, ви опануєте інформацією простіше.

Радимо до перегляду фільм «Ціна правди» польської режисерки Аґнєшки Голланд. Сценарій написала американська журналістка українського походження Андреа Халупа. Стрічка розповідає про Голодомор 1932-1933 років. Варто дивитися, щоб не допустити такого знову.

«Кіборги» - це вже новітня історія України. Історія людей, які, незалежно від освіти, професії та мови, приїхали в Донецький аеропорт захищати Україну. Це не лише воєнна історія, скільки історія про смисли. Цей фільм про те, за що воюють українці, про що вони думають і чим дихають. У фільмі є все — і внутрішні конфлікти, і любов, і дружба, і сила духу.

«Антон і червона химера» . Тільки уявіть південь України, 1920 рік. Початок експропріації та великого терору України більшовиками перед першою хвилею голодомору. Двоє маленьких хлопчиків Антон і Яша мимоволі стають свідками великих історичних подій – збройного повстання селян проти більшовиків. Події навколо себе вони сприймають як цікаву гру і їхню дружбу не зможуть зруйнувати ані червона химера російської революції, ані все криваве 20 століття.

Історія і соціальні мережі

Хто б міг подумати (точно не я), що соціальні мережі стануть в нагоді при вивченні історії України. Хоча насправді тут нічого дивного: фейсбук та інстаграм дійсно «документують» особисте життя користувачів. Тож сторіс можна певним чином розглядати як зріз суспільства у певний момент розвитку.

Архіви
Зануртеся у першоджерела, відшукайте цікаві раритетні фото і нагадайте собі, що історія - важлива і цікава науа. Фото: Unsplash

Тим не менш, у мережі можна знайти цікаві спільноти, що розповідають небанальну історію: історичні анекдоти, порівняння суспільних діячів 20 та 21 століття, фотографії з розсекречених архівів.

В телеграмі є канали, які розповідають історію через фото. Це цікаво, знайдіть канал @history_ua.

Якщо цікавлять архівні документи та першоджерела, завітайте на телеграм-канал @History_Ukraine.

Якщо ви більше інстаграм-користувач, то ось вам цікавинка: показником гарного засвоєння матеріалу є розуміння жартів досліджуваної сфери. Меми з Insta розрядять ваше навантаження. З усмішкою мозок запам’ятовує краще! Почніть стежити за: @istukrmemes.

Постарайтеся полюбити історію через те, що вам уже подобається. Приготуйте борщ за рецептом 18 століття, знайдіть натхнення у гайдамацьких піснях або гімні Українських січових стрільців, посидіть у фейсбуці на історичних пабліках.

Шукайте цікавинки, систематизуйте знання, повторюйте дати, пишайтеся вашим минулом і вашим народом, і не соромтеся шукати репетитора на Superprof!

>

Платформа, що об'єднує репетиторів та учнів

1-ий урок безкоштовно!

Вам сподобалась ця стаття? Оцініть її!

5,00 (1 rating(s))
Loading...

Olga

Викладачка французької та англійської мов, фанатка української мови і сучасної літератури. Люблю читати, подорожувати і вчити іноземні мови